Ena Mulavdić i Ebrahim Mohammadian, umjetnici koji stoje iza brenda unikatnog nakita Elird, su 27.11.2024. godine u svom studiju održali gostujuće predavanje za studentice i studenta treće godine Odsjeka produkt dizajn u okviru nastave na predmetu Unikatno oblikovanje i koji vodi doc. mr. Nataša Perković.
Ena Mulavdić diplomirala je na Odsjeku produkt dizajn Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, te magistrirala na Industrijskom dizajnu na Univerzitetu Mimar Sinan u Istambulu. Tu upoznaje Ebrahima Mohammadiana Elirda, porijeklom iz Tabriza, koji je radio kao umjetnik i dizajner nakita. Mulavdić i Mohammadiana počeli su saradnju 2013. godine u Istambulu. Ideja za stvaranje zajedničkog studija nastala je nakon lijepih godina brižnog prijateljstva i međusobne podrške. Zajedno su osnovali Elird 2016. godine, a nakon toga su se preselili u Sarajevo, Mulavdićev rodni grad.
Elird je vrhunski primjer bosanskohercegovačkog umjetničko-dizajnerskog brenda. Svaki komad Elird nakita je umjetničko djelo za sebe. To je nakit koji Vas neće samo privući radi svoje visoke estetike i perfektne izrade, već i zbog divne energije i emocije koju taj nakit nosi u sebi. Mulavdić i Mohammadiana njeguju ono što je najvažnije za unikatno dizajniranje, ručni rad. Direktno su uključeni u cijeli kreativni proces, od početne ideje do finalnog produkta. Nakit Elird nastaje upotrebom više od 30 zanata kao što su modelovanje, izlijevanje metala, izrada kalupa, obrada dragog i poludragog kamenja, rezbarenje, slikanje minijatura, emajliranje, 3D printanje i mnogi drugi, ali i pedantnom izvedbom koja je puna ljubavi. Mulavdić i Mohammadiana su ranije izlagali svoja umjetnička djela širom svijeta, sudjelovali na brojnim dizajnerskim festivalima, a njihov rad je učestvovao u nekoliko časopisa i knjiga. Mulavdić i Mohammadiana su članovi Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera Bosne i Hercegovine i Britanskog udruženja za savremeni nakit. Top of Form
U sklopu predavanja su objasnili i demonstrirali svoj pristup i sam način izrade nakita, te upoznali studente sa materijalima, tehnikama i mašinama koje koriste. Prošli su kroz čitav proces od ideje i kalupa do realizacije finalnog produkta. Poseban dio predavanja bio je proces topljenja srebra i izlijevanje srebrenog prstena u gipsanom kalupu.
Pokazali su i svoj način promocije i jednako unikatnog načina pakovanja kojem je posvećena posebna pažnja.
Sa studentima su podijelili svoja iskustva i izazove sa kojima su se suočavali, te dali mnoge korisne savjete koji će studentima zasigurno biti od velikog značaja u izgradnji njihovog vlastitog dizajnerskog puta.