Galerija ALU, Sarajevo
utorak, 26. XI. 2024. u 18.30 h
prezentacija monografije i otvorenje izložbe nagrađenih radova
XV godina
FOTO EX TEMPORE NOVIGRAD / CITTANOVA (Istra, HR)
2005.-2019.
autorica: Miranda Legović
utorak, 26. XI. 2024. u 18.30 h, Akademija likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu
Obala Maka Dizdara 3, 71000 Sarajevo, BiH
Izložba otvorena: 26. XI. – 06. XII. 2024., svaki radni dan od 10 do 18 sati
Uz prezentaciju…
Ovaj projekt je, 2005. godine, zamišljen kao tradicionalno, godišnje događanje koje u prvi plan postavlja medij umjetničke fotografije. Autorica i inicijatorica ovih događanja, Miranda Legović, uložila je mnogo napora i energije prilikom realizacije svakog izdanja. Bogati rezultati publicirani u monografiji rezime su višegodišnjeg rada, angažmana vezanog za poslove koordinacije svih uspješno ostvarenih 15 događaja. Službeni organizatori su Zajednice Talijana Novigrad, Grad Novigrad te njegova Turistička zajednica. No, kad krenete realizirati projekt, ne možete predvidjeti svaki problem koji se iznenada pojavljuje. Na sreću, uvijek prevagnu rezultati: tiha radost uspješne realizacije.
Ovaj višegodišnji projekt izdignuo je Novigrad iz uobičajenosti i postavio ga na poziciju bitnih likovnih destinacija, s naglaskom na fotografski medij. Za Novigrad je to važno jer se ova manifestacija nije događala u vrijeme špice turističke sezone kad lokacija vrvi populističkim, zabavnim programima. Ovaj projekt je oživljavao zamrlu turističku špicu da bi privukao drugačiji tip posjetilaca. Kao akteri su se pojavljivali fotografi, od studenata početnika do svjetskih imena. Također, ljudima koji u Novigradu žive cijelu godinu, ova je manifestacija unijela osvježavajuće, njima namijenjene zanimljive događaje.
Fotografska varijanta Ex tempore Novigrad, nastala je po uzoru na likovne, slikarske manifestacije, od kojih je piranski Ex tempore, od 1966. najdugovječniji, a slikarski Ex tempore Grožnjan, od 1994., umjetnicima najposjećeniji. Autorica kaže: „Kako smo projekt prilagodili fotografskoj tehnologiji, ali i nastojali zadovoljiti fotografsko oko željno novih motiva, morali smo svake godine, za svako izdanje, promišljati što ponuditi kao temu. Uvijek su autori dobivali direktan poziv. Velika većina se sa zadovoljstvom odazvala. Tako su oni, osim rada, snimanja, postajali aktivni gosti koji su dolazili na nekoliko dana u Novigrad. Nakon manifestacije, doživljaji i impresije Novigradom i Istrom prenosili su se diljem Europe i Svijeta. Jer, grad je bio epicentar, nukleus dojmova i fotografskih izvješća. Tijekom 15 godina redovnog održavanja manifestacije ugostili smo više od 200 autora iz petnaestak država svijeta…“.
Miranda, autorica projekt pojašnjava: „Sinopsis događanja, profesionalno naporan, i za aktere i za organizatore, svake je godine bio drugačiji, ali se može svesti na opis: Nakon dva dana snimanja, sudionici bi odabirali po nekoliko svojih radova, koji su trećeg dana njihovog boravka u Novigradu bili isprintani i javno izloženi te pregledani i ocijenjeni od strane stručnog žirija, ocijenjeni od publike (Vox populi) te glasanjem preko interneta. Svake godine, za vrijeme priprema finalne izložbe, organizirali smo fotografske radionice, stručna predavanja i promocije fotografskih brendova koji su nas ponekad sponzorirali. Uz to, predstavljali smo, otvarali i družili se uz brojne samostalne izložbe, često prisutnih fotografa…“. Domaćim ljudima koji ovdje žive Miranda Legović je uvijek posvećivala posebnu pažnju: „Finalne izložbe bile su prezentirane na javnoj površini u gradu, kako bi bile dostupne i onim ljudima koji ne zalaze u galerije. Stanovnici Novigrada i drugi gosti svake su godine s nestrpljenjem iščekivali izložbu da vide kako su ti „čudni nomadi oboružani fotoaparatima“ vizualizirali, doživjeli naš zavičaj…“.
Autorica projekta uspjela je obuhvatiti skoro cijelo područje Istre: zanimljivosti ili posebnosti područja: „Odličnu suradnju postigli smo i s brojnim gradovima, općinama, muzejima i galerijama na područjima na kojima smo obrađivali teme natječaja ili gostovali. Ne smijem zaboraviti suradnju s visokim učilištem Profokus iz Zagreba, čiji studenti su kao diplomski rad izradili kostime za temu „Venecijanska povijest Istre“, te s veleučilištem Baltazar iz Zaprešića, gdje smo i gostovali s izložbom „Venecijanska povijest”. „Višegodišnju međunarodnu suradnju imali smo s „Akademijom umetnosti Novi Sad“. Također, ostvarena je višekratna suradnja s Grožnjanom, Gradom umjetnika i reprezentativnom Gradskom galerijom Fonticus. Stvorile su se čvrste veze, kulturne suradnje, vrijedna prijateljstva, a i pokoja ljubav. Postali smo velika obitelj u kojoj su se rađala djeca, odrastala u kreativnom okruženju, upoznavala svijet različitosti, pa sve do oplakivanja naših preminulih fotografa i članova organizacijskog tima…“. „…Fotografi, kao iskusni svjetski putnici, vizualni nomadi, ali ujedno i marketinški promotori raznih destinacija, objavama fotografija u medijima, na društvenim mrežama, reportažama u tiskanim izdanjima, privukli su mnoge posjetioce koji su željni kreativnih sadržaja, kojima nisu dovoljni sunce, plaže i more.“
Osobno, kao urednik, ali i dizajner monografije, trudio sam se da kronološki prikažem situacije po godinama, u blokovima teksta/stranica, predstavljanje svakog nagrađenog ili pohvaljenog rada prema zadanim temama (odrađene su 23!). Želio sam predstaviti poslove koji javno nisu vidljivi: organizaciju, obradu materijala, rad žirija, postave izložbi, medijsku podršku, sponzore i pokrovitelje. Uz to, kao česti svjedok – član žirija, želio sam predstaviti i atmosferu rada umjetnika – fotografa, ozračje lokacije Novigrada i drugih radnih, temama zadanih okruženja, popratna događanja, tečajeva, predavanja, dodjela nagrada, ali i nikako nevažno: atmosferu druženja tijekom i/ili poslije radnog, službenog dijela manifestacije.
I, na kraju, potrebno je kazati da je ova prezentacija u Sarajevu željena, a evo i ostvarena iz razloga što je u 15 godina trajanja manifestacije FOTO EXTEMPORE Novigrad, učestvovalo dosta autora, fotografa iz BiH, posebno Sarajeva (Imrana Kapetanović, Edin Džeko, Igor Sivjakov, Amer Kapetanović, Senka Paunović, Ramiz Huremagić). Svi su osim Ramiza, pored učešća na manifestaciji imali i samostalne izložbe u okviru programa. Neki od njih su nagrađivani, čak ne samo jedanput! Uz to, ova prezentacija nastavlja uspješnu suradnju na planu likovnosti između Istre i Sarajeva (GG Fonticus Grožnjan, HDLU Istre, samostalni nastupi mnogih autora, gostovanja ovdje i kod nas…)… Veselimo se da će se ta suradnja uspješno nastaviti!
Eugen Borkovsky, XI. 2024.
O predmetu, monografiji:
-format cca A4
-172 stranice plus korice
-ima ISBN i CIP
…iz tekstova u monografiji:
Živjeti u Istri i živjeti u Novigradu znači biti otvoren prema svemu što nas okružuje. Biti otvoren prema prošlosti i prema budućnosti, prema idejama i prema ljudima koji dolaze u naš grad. Novigrad je grad topline i šarma, skrojen među starim gradskim zidinama, grad koji je obgrlio stari Mandrač svojim kamenim zagrljajem. Novigrad je mjesto koje vas ne može ostaviti ravnodušnim jer na svakom koraku nudi neki doživljaj, emociju, uspomenu, ili sjećanje na dragu osobu. Novigrad je inspiracija mnogima, ali i grad koji svojom jednostavnošću zarazi mnoge slučajne ili namjerne prolaznike…
…I na kraju, Foto ex tempore je i Miranda Legović. Ili, prije svega – Miranda Legović. Hvala Miranda i hvala svima za ovih prekrasnih 15 godina!
Anteo Milos, načelnik grada Novigrad/Cittanova
…Tako postoje više ili manje poznati likovni natječaji ili ekstemporalni eventi (manifestacije) koje redovito vezuju širu zajednicu, onu kreativnu, ali i upravnu, gospodarsku, čitavo društvo. Jedna od takvih manifestacija bio je Foto ex tempore u Novigradu, koji se zapravo vodio iz Novigrada, ali se odvijao na čitavom poluotoku i šire. Sudionici su, također, kao u većini ekstemporalnih događanja dolazili iz čitavog svijeta. Vrsni fotografi, nerijetko doajeni svojih sredina, omogućavali su druženja i razgovore kakve se samo može poželjeti u fotografskom svijetu ili svijetu vizualnih komunikacija…
Marino Baldini
…Foto ex tempore nadilazi svoju namjeru kulturnog i turističkog događaja, nudeći priliku za susret, razmjenu i usporedbu, viziju i iskustvo, posredovanu univerzalnim jezikom fotografije koja vrlo često vrijedi više od tisuću riječi.
U ime Talijanske unije, kao voditelj Sektora za kulturu, ovom prilikom želim zahvaliti Gradu Novigradu i lokalnoj Zajednici Talijana što su zajedno s drugima i Talijanskom Unijom podržali ovu važnu međunarodnu kulturnu inicijativu. Duboko zahvaljujemo Mirandi Legović, neumornoj duši Foto ex temporea, za ljubav i predanost tijekom godina.
Marianna Jelicich Buić
Impressum monografije:
Izdavač: Talijanska Unija, Zajednica Talijana Novigrad
Za izdavača: Cristina Fattori
Autorica: Miranda Legović
Urednik: Eugen Borkovsky
Tekstovi: Marino Baldini, Eugen Borkovsky, Marianna Jeličić Buić, Anteo Milos, Miranda Legović
Fotografije: sudionici i suradnici projekta: Ivan Balić Cobra, Robert Blašković, Eugen Borkovsky, Željko Božić, Rok Dolničar, Miranda Legović, Mirko Menalo, Mario Mikulić, Andriana Nikolac, Višnja Serdar, Luiza Štokovac
Grafički dizajn: Eugen Borkovsky
Naslovnica: Nina Šperanda
Oblikovanje logotipa Foto ex tempore: Stelio Pauletić
Prijevod: Luiza Štokovac (I), Lemana Bajrektarević (GB)
Lektura: Doris Pandžić (HR), Marcus Fernando (GB), Cristina Fattori (IT)
Tisak: Arty d.o.o. – Umag
Novigrad/Cittanova, 2023.
Organizatori FET-a: Zajednica Talijana Novigrad/Cittanova, Udruga fotografa Istre
Pokrovitelji FET-a: Grad Novigrad/Cittanova, Talijanska unija Rijeka, Narodno sveučilište Trst, Autonomna regija Friuli Venezia Giulia, Turistička zajednica Novigrad/Cittanova, Istarska županija – Upravni odjel za kulturu i zavičajnost