Search
Close this search box.

Ana Dutina, alumna i studentica II ciklusa Odsjeka produkt dizajn na ALU u Sarajevu, održala je predavanje za studente treće godine Produkt dizajna na temu “Žena u dizajnu.”

Predavanje je uključivalo i prezentaciju njenog diplomskog rada, u kojem se osvrnula na povijesni položaj žena u dizajnu i njihov značaj, s posebnim naglaskom na svjetski poznatu školu dizajna Bauhaus, osnovanu u Njemačkoj pod vodstvom Waltera Gropiusa. Ana je istaknula da su žene u to vrijeme bile u nepovoljnijem položaju u odnosu na muškarce. Na Bauhausu im je uglavnom bilo omogućeno sudjelovanje isključivo na odjelu tekstila, gdje su ostvarile značajan doprinos. Posebno u periodu bankrota gdje su svojim vještinama i prodajom svojih proizvoda spasile cjelokupunu školu od kolapsa.

Kao prvi primjer spominje Anni Albers koja je imala veoma modernistički pristup ka tkanju i mogao bi se nazvati i industrijskim što nam govori o nerazdvojivosti između zanata i industrije. Gunta Stölzl, još jedna pionirka tog razdoblja, poznata po svojim inovativnim i modernističkim tapiserijama, te Marianne Brandt, koja se uspjela izboriti za rad u tada dominantno “muškom” odjelu za obradu metala. Brandt je tijekom svoje karijere stvorila izvanredna djela, koja i danas imaju značajan utjecaj na dizajn. Šeme koje su koristile u tkalačkoj radionici nisu bile ništa manje komplikovane i značajne od drugih matematičkih proračuna koji se koriste u industrijskom dizajnom gdje su u to vrijeme “vladali” muškarci.

Osim povijesnih aspekata, Ana je govorila i o suvremenim primjerima borbe za prava žena, uključujući rad Guerilla Girls, radikalne skupine žena koja se fokusira na borbu protiv nepravdi i diskriminacije u umjetnosti i društvu.

U svom diplomskom radu okrenula se ka ručnome radu inspirisanim radnim odijelom koji ima svoju simboličku vrijednost. Istraživala je mogućnosti preplitanja traka tekstila koje je pažljivo spajala šivanjem. Kroz ovaj proces eksperimentirala je s bojama i geometrijskim elementima, stvarajući jedinstvenu tekstilnu strukturu. Iako je cijeli proces bio izuzetno zahtjevan i dugotrajan, Ana je svoj projekt uspješno realizirala na izvanredan način, demonstrirajući visok nivo kreativnosti i tehničke vještine. Zajedno s njom radili su i njena baka te i kolege s akademije koji su je podržavali i pomogli joj da stigne do finalnog proizvoda.

Na kraju, izražavamo iskrenu zahvalnost Ani Dutini na njenom vremenu i inspirativnom predavanju koje je pružilo dragocjen uvid u svijet dizajna i ulogu žene u ovoj oblasti.

Galerija