S dubokom tugom obavještavamo akademsku zajednicu, studente i prijatelje Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, da je naša draga i poštovana profesor emeritus Ognjenka Finci preminula u Sarajevu 14. 5. 2025. godine.
Profesor emeritus Ognjenka Finci bila je dugogodišnji član kolektiva Akademije likovnih umjetnosti, Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i dragocjeni, neumorni akter kulturne scene Sarajeva, čijem je otporu, identitetu i duhu dala ogroman doprinos.
Na Odsjeku za produkt dizajn Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, bila je jedna od utemeljitelja predmeta Unikatno oblikovanje u formi u kojoj se izučava i danas.
Za studente uvijek postoje dragi profesori koji ostave trag, ostanu u sjećanju i osvijetle jedan dio akademskog puta. Umjetnička i intelektualna radoznalost, erudicija i lakoća kojom je dijelila vlastita znanja, umjetnička iskustva i istančani ukus, učinili su da profesor emeritus Ognjenka Finci za desetine studenata bude nit vodilja do vlastite artističke vizije.
Tokom skoro tri destljeća prof. Ognjenka Finci je sofisticiranom i visokom estetikom, ljudskom toplinom i kozmopolitskim duhom oblikovala generacije studenata inspirišući ih da tragaju za vrhunskim dizajnom u svakom aspektu svog rada.
Kolektiv Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu iskazuje neizmjernu zahvalnost i poštovanje profesorici Ognjenki Finci na izuzetnom angažmanu koji je ostavio neizbrisiv trag kako na generacijama naših studenata, tako i na članovima našeg kolektiva. Suosjećamo sa porodicom i prijateljima profesorice Finci i izražavamo im duboko saučešće.
Sahrana će se obaviti u petak, 16. maja 2025. godine na gradskom groblju Bare u Sarajevu u 12.15 sati.
Komemoracija će se održati u ponedjeljak, 19. maja 2025. godine u Narodnom pozorištu u 12 sati.
Profesor emeritus Ognjenka Finci
U junu 1975. godine diplomirala je cum laude na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu pod mentorstvom akademika prof. Živorada Jankovića. Na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu u martu 1982. stekla je zvanje magistra/specijalista iz oblasti stanovanja – aspekt humanizacije životne okoline posredstvom dizajna. Od oktobra 1975. zaposlena je na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Kao asistentica i viša asistentica radila je na predmetima Enterijeri, Arhitektonske kompozicije i Projektovanje I – Stambene zgrade. Od 1975. do 1980. godine, paralelno s radom na Arhitektonskom fakultetu, radila je i na Institutu za arhitekturu i urbanizam Arhitektonskog fakulteta, kao projektantica u grupi akademika profesora emeritusa Zlatka Ugljena. Tokom prve dvije ratne godine (1992-1994), uz radnu obavezu na Arhitektonskom fakultetu, aktivno je učestvovala u nizu raznih aktivnosti na polju kulture (projekti u okviru Međunarodnog festivala MESS, FAMA International, Fonda Otvoreno društvo SOROS, Izdavačke kuće ZID, Radija ZID), između kojih se izdvaja rad na scenografiji i kostimografiji za predstavu Čekajući Godota u režiji znamenite američke književnice Susan Sontag.
“Obje scenografije (“Alkestis“ i „Čekajući Godoa“) su spoj originalnog arhitektonskog i dizajnerskog shvatanja dramskog prostora. Osnova ovih scenografija je rekonstrukcija antičkog i ritualnog u destruiranom modernom i postmodernom svijetu. Ognjenka Finci je omogućila da svjetlo i sjena, po principu toplog u “Alkestis” i principu hladnog u “Čekajući Godoa” oblikuje scenski prostor u idealnom skladu sa dramskim zahtjevima radnje. Ove dvije izuzetne scenografije značajno su doprinijele uspjehu ove dvije predstave.”
režiser i ratni direktor MESS-a Haris Pašović
Tokom boravka u Zadru, Hrvatska (1994-1996) radila je u struci i surađivala sa respektabilnim institucijama, kao što su Županijski zavod za urbanizam i Marina projekt, projektni biro pod rukovodstvom poznatog hrvatskog arhitekte Nikole Bašića. Juna 1996. godine je ponovno izabrana za višu asistenticu na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Paralelno s radom na Arhitektonskom fakultetu od januara 1997. godine, angažirana je i na Odsjeku za produkt dizajn Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, na predmetu Unikatno oblikovanje, najprije u zvanju više asistentice te, od februara 2001, u zvanju docentice. Marta 2007. godine izabrana je u zvanje vanredne profesorice te, od 2013. godine, u zvanje redovne profesorice za grupu predmeta Unikatno oblikovanje na Prvom i Drugom ciklusu studija. U nastavno-pedagoškom radu organizirala je i vodila više studentskih radionica regionalnog i internacionalnog karaktera. Pripremila je i u formi skripti objavila više tematskih cjelina koje se izučavaju u okviru studijskih programa iz oblasti Arhitektonskog projektiranja, te učestvovala u velikom broju stručnih i naučnih konferencija nacionalnog i internacionalnog karaktera.
Početkom 2008. godine objavila je knjigu Dizajn sistema urbanog mobilijara i vizuelnih komunikacija u izdanju Asocijacije arhitekata Sarajevo i izdavačke kuće Buybook. U decembru 2008. godine, ova je knjiga u Beogradu nagrađena Međunarodnom nagradom Ranko Radović u toj godini, kao najbolje djelo u kategoriji kritičko-teorijskih tekstova o arhitekturi, urbanizmu i gradu. Za istu je knjigu, aprila 2009., dobila Specijalnu nagradu – priznanje za djela iz umjetnosti Udruženja izdavača i knjižara BiH na XXI Međunarodnom sajmu knjiga u Sarajevu.
“Knjiga Ognjenke Finci, naučni je rad visoke kvalitete. Njeno sedimentirano znanje iz raznih oblasti relevantnih za kreaciju onoga što grad čini gradom, omogućilo je sistematičnu analizu i formulaciju aktualnih programa definiranja javnih gradskih prostora svih vrsta, što je u knjizi i navedeno. A sve je to u funkciji osnovne teze knjige, a to je mogućnost naučno fundirane obnove naših gradova i podrške sveukupnoj kulturi življenja u njima.
Autor Ognjenka Finci govori suvremenim jezikom arhitekte, likovnog umjetnika i teoretičara, što knjigu čini univerzalno korisnom. Izvjesna je potreba za takvim radom jer obuhvata široku lepezu spoznaja, tačnije ono što L. Mumford kaže “da estetski usklađena okolina predstavlja ključ za prve korake u odgoju čovjeka,… ono što grad kao cjelina znači za obrazovanje, ne može nadomjestiti ni jedna škola…”
prof. dr. Nedžad Kurto
Sa svojim projektantskim i dizajnerskim radovima učestvovala je na mnogim kolektivnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Neki su radovi nominirani, a neki od njih i nagrađeni strukovnim nagradama (Kratkometražni film Bukvar prvoborac, I nagrada na festivalu YU kratkometražnog filma u Beogradu 1979, autorica scenografije; Nagrada Collegium Artisticum ULUPUBiH 2000. i 2003. obje u kategoriji grafički dizajn). Svoj rad u oblasti vizuelnih komunikacija i grafičkog dizajna predstavila je u junu 2012. samostalnom izložbom u Galeriji Novi hram, Sarajevo. Inicirala je i organizirala projekt UNIKATNO OBLIKOVANJE. Projekt su činila dva segmenta: izložba studentskih radova rađenih posljednjih petnaest godina na predmetima iz oblasti Unikatno oblikovanje (Odsjek za produkt dizajn Akademije likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu) postavljena je u novembru 2014. u Umjetničkoj galeriji BiH – Galerija Švicarske i monografija UNIKATNO OBLIKOVANJE u izdanju ALU i Buybook d.o.o. Sarajevo, 2014.
Bila je članica strukovnog udruženja AABiH i ULUPUBiH.